Podążając tropem dłużników, niczym myśliwy na polowaniu, skupmy się tym razem na ciekawej, a nierzadko pomijanej kwestii – zabezpieczenie naszych pieniędzy u dłużnika przedsiębiorcy.
Zabezpieczenie roszczenia to nic innego jak prawnicza wersja bata na wierzycieli. Jeżeli wystąpimy o nie dostatecznie szybko i uderzymy z właściwą siłą, wykonanie takiego zabezpieczenia będzie bolesne, a przy tym jak zdawał się mawiać Dariusz Szpakowski – efektowne, a nawet efektywne. Kiedy sąd wyda postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia (a po spełnieniu opisanych poniżej warunków następuje to bardzo szybko i zanim dłużnik się zorientuje), na scenę wkracza komornik. Rachunki bankowe, wierzytelności czy ruchomości – to tylko kilka celów, które stają w zasięgu jego wzroku i możliwości zajęcia.
Pierwszy krok w drodze do uzyskania zabezpieczenia – uprawdopodobnienie roszczenia.
W sprawach gospodarczych to wierzyciel musi uprawdopodobnić, że coś mu się faktycznie należy. Tak, nie chodzi tu o udowodnienie (bezsprzeczne wykazanie), ale o przedstawienie stanu prawnego w taki sposób, aby sąd uznał, że jest to prawdopodobne. Z pomocą przychodzi nam w tym przypadku Kodeks postępowania cywilnego – w sprawach gospodarczych (pomiędzy przedsiębiorcami) uznaje się, że roszczenie jest uprawdopodobnione, gdy dotyczy swiadczenia pieniężnego wynikającego z transakcji handlowej (odpłatnej dostawy towaru lub usługi).
Kolejnym krokiem na naszej drodze do dogonienia dłużnika jest uprawdopodobnienie interesu prawnego.
Interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia musi być sensowny i uzasadniony. Pamiętajmy, że komornik ingeruje w sferę majątkową dłużnika, zajmując jego aktywa i pasywa. W stosunku do zwykłego zabezpieczenia, przedsiębiorcy znowu zostali potraktowani korzystnie – jeżeli Twoje roszczenie wynika z transakcji handlowej, której wartość nie przekraczała siedemdziesięciu pięciu tysięcy złotych, a od dnia upływu terminu płatności upłynęły co najmniej trzy miesiące, to nasz interes prawny uznaje się za uprawdopodobniony z automatu.
Zabezpieczenie roszczenia to twoje prawnicze narzędzie w walce o sprawiedliwość w świecie opóźniajacych się płatników. Pamiętaj – na samym udzieleniu zabezpieczenia droga się nie kończy, a dalsze czynności muszą zostać podjęte przez komornika.
Sąd Rejonowy w Łodzi uniewinnia naszego Klienta. Tragedia łączy czy dzieli? Zapewne wielu z Was kojarzy tragedię rozgrywającą się w Suszku 2017 roku. Przez las w małej miejscowości w województwie pomorskim przeszła nawałnica, która dokonała szeregu zniszczeń. Wieści o połamanych drzewach i pozrywanych dachach zostały przerwane komunikatem o uderzeniu nawałnicy w obóz harcerski. Dwie młode […]
Pozwanie doradcy kredytowego nie jest tak proste, jak moglibyśmy myśleć
A few words about how the Polish State is gaining new powers, while wayward and irresponsible drivers will lose their cars